Ciekawostka

Trzustka jest gruczołem trawiennym, który wydziela enzymy jak i gruczołem dokrewnym, który produkuje hormony. Produkuje insulinę, dzięki której do komórek przenika glukoza – źródło energii potrzebnej nam do życia.

Tarczyca ma ogromny wpływ na nasze życie i rozwój. Odpowiedzialna za wzrost dziecka w łonie matki i możliwości intelektualne. Reguluje funkcje układu nerwowego i rozrodczego.

Menopauza, problemy z tarczycą, hiperprolaktynemia, czy zespół policystycznych jajników to najczęstsze choroby kobiet XXI wieku. Hormony mają ogromny wpływ na pracę naszego organizmu-badajmy je.

Osoby cierpiące na nadczynność tarczycy są poirytowane i nadpobudliwe. Mają problemy ze snem, szybko się męczą. Przy wzmożonym apetycie tracą na wadze. Ponad to występuje nadwrażliwość na ciepło i nadmierna potliwość.

Niedoczynność tarczycy objawia się przede wszystkim pracą organizmu na zwolnionych obrotach. Łatwo przybieramy na wadze, szybko łapiemy infekcje, odczuwamy bóle stawów.

Godziny przyjęć

wtorek: 1500 - 1700

Zespół nadnerczowo-płciowy: co warto wiedzieć na ten temat?

Zaburzenia hormonalne mogą przybierać różne formy. W gronie licznych dolegliwości, za których rozwój są odpowiedzialne m. in. hormony, znajduje się zespół nadnerczowo-płciowy. Co warto wiedzieć na temat tej dolegliwości?

Na czym polega zespół nadnerczowo-płciowy?

Zespół nadnerczowo-płciowy to dolegliwość, która spowodowana jest zaburzeniami hormonalnymi kory nadnerczy. W przypadku tej choroby problemem stają się hormony, które mają największy wpływ na działanie hormonów płciowych. Przyczyną choroby okazuje się najczęściej nadmiar hormonów męskich, za których produkcję odpowiada właśnie kora nadnerczy. Czasem problem taki jest uwarunkowany genetycznie, bardzo często jednak okazuje się, że zaburzenia hormonalne wiążą się z obecnością nowotworu nadnerczy. Z tego też względu nie można lekceważyć pierwszych objawów choroby i w porę zgłosić się ze swymi podejrzeniami do lekarza. Na jakie sygnały należy jednak zwrócić uwagę?

Zespół nadnerczowo-płciowy

Zespół nadnerczowo-płciowy i jego objawy

Zespół nadnerczowo-płciowy objawia się szeregiem niepokojących sygnałów, które różnią się znacznie w zależności od wieku i płci. W przypadku młodych osób typowym objawem jest przedwczesny wzrost, który pojawia się zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców. Niska barwa głosu oraz umięśnione ciało to kolejny sygnał, który w przypadku chłopców może wzbudzić zaniepokojenie. U osób dorosłych objawy są podobne, z tym że w przypadku kobiet są one znacznie silniejsze i uciążliwe. Nadmierne owłosienie ciała, niski głos oraz problemy związane z trądzikiem czy wypadaniem włosów to sygnały, które powinny skłonić każdego z nas do przeprowadzenia odpowiednich badań. Sygnałami, na które dodatkowo powinny zwrócić uwagę kobiety, są takie zjawiska, jak przyrost łechtaczki bądź też zanik sutków. W skrajnych przypadkach hormony produkowane przez nadnercza mogą sprawić, że dziewczynki muszą borykać się ze zmianami związanymi z ich narządami płciowymi. Zdarza się i tak, że łechtaczka powoli zmienia się w penisa, a dziewczynka staje się hermafrodytą.

Z jakich metod leczenia można skorzystać?

Leczenie tej choroby polega przede wszystkim na wykryciu jej przyczyn. Bardzo często okazuje się, że za problemy z hormonami odpowiada guz nadnerczy. Podstawą leczenia staje się w takim przypadku usunięcie guza, choć czasem niezbędne staje się usunięcie całych nadnerczy. W chwili, gdy za problemy związane z zespołem nadnerczowo-płciowym nie odpowiadają nowotwory i inne zmiany tkanki nadnerczy, niezbędne staje się leczenie farmakologiczne. Polega ono przede wszystkim na systematycznym uzupełnianiem poziomu hormonów we krwi pacjenta. Leki te przyjmować trzeba już do końca życia, są one jednak jedyną szansą na powstrzymanie choroby.

Zespół nadnerczowo-płciowy to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Ryzyko związane z choroba nowotworową jest tu równie niepokojące, jak zmiany zachodzące w wyglądzie chorego. Niestety brak wiedzy na temat tej choroby sprawia, że wielu pacjentów traktuje zachodzące w ich ciele zmiany jako problem wstydliwy. Zbyt późna wizyta u lekarza może mieć jednak poważne konsekwencje, a im wcześniej postawiona zostanie diagnoza, tym większe szanse na podjęcie odpowiedniego leczenia.



Autor: endokrynolog
Data publikacji: 2017-03-08 09:07:41

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777