Ciekawostka

Trzustka jest gruczołem trawiennym, który wydziela enzymy jak i gruczołem dokrewnym, który produkuje hormony. Produkuje insulinę, dzięki której do komórek przenika glukoza – źródło energii potrzebnej nam do życia.

Tarczyca ma ogromny wpływ na nasze życie i rozwój. Odpowiedzialna za wzrost dziecka w łonie matki i możliwości intelektualne. Reguluje funkcje układu nerwowego i rozrodczego.

Menopauza, problemy z tarczycą, hiperprolaktynemia, czy zespół policystycznych jajników to najczęstsze choroby kobiet XXI wieku. Hormony mają ogromny wpływ na pracę naszego organizmu-badajmy je.

Osoby cierpiące na nadczynność tarczycy są poirytowane i nadpobudliwe. Mają problemy ze snem, szybko się męczą. Przy wzmożonym apetycie tracą na wadze. Ponad to występuje nadwrażliwość na ciepło i nadmierna potliwość.

Niedoczynność tarczycy objawia się przede wszystkim pracą organizmu na zwolnionych obrotach. Łatwo przybieramy na wadze, szybko łapiemy infekcje, odczuwamy bóle stawów.

Godziny przyjęć

wtorek: 1500 - 1700

Trzustka. Enzymy trawienne i hormony trzustki

Położona w przestrzeni zaotrzewniowej, na tylenj ścianie jamy brzusznej, kształtem przypomina rybę. Zbudowana jest z głowy, trzonu i ogona. Waży od 70-100g.
Pełni w naszym organizmie niezwykle ważne role. Bez sprawnie pracującej trzustki nie ma prawidłowego przyswajania składników pokarmowych. Trzustka odpowiada też za przemianę glukozy w paliwo energetyczne.



Trzustka. Enzymy trawienne

Funkcje zewnątrzwydzielnicze

W ciągu doby trzustka wydziela 2,5l soku zawierającego enzymy trawienne.

W soku trzustkowym oprócz enzymów jest też wodorowęglan, który potrafi neutralizować kwasy, a to bardzo ważne. W żołądku powstaje kwas solny, który razem z pokarmem przechodzi do dwunastnicy. Gdyby nie wodorowęglan, powstające enzymy trzustkowe nie mogłyby przystąpić do pracy i rozpocząć procesu trawienia. W kwaśnym środowisku bowem enzymy nie mogą funkcjonować.

Funkcje wewnątrzwydzielnicze

Trzustka produkuje też 2 hormony, które przekształcają składniki odżywcze z pożywienia w niezbędną dla komórek energię.

W normalnych warunkach insulina współdziała z glukagonem by utrzymać odpowiedni poziom energii w ustroju. Gdy w pożywieniu jednak brakuje glukozy, wzmaga się wytwarzanie glukagonu. Hormon ten decyduje o tym by organizm pobierał glukozę z zapasów. Gdy są wyczerpane zamienia w nią białka znajdujące się w organizmie.

Inne hormony na pomoc trzustce

Gdy ustrój ma opanować pewne sytuacje krytyczne, chorobowe, niebezpieczne i połączone z dużym napięciem nerwowym, wówczas dołączają w działaniu trzy inne hormony:

Kortizol

Wydzielany jest przez korę nadnerczy. Pod wpływem takich bodżców, jak np. stan zapalny, większa poziom glukozy we krwi.

Tyroksyna

Hormon tarczycy. Jest odpowiedzialna za podstawową przemianę materii w ustroju w stanie spoczynku. Jeżeli ustrój jest eksponowany na zimno, to pod wpływem tyroksyny przemiana materii nasila się i nastepuje wzmożony metabolizm glukozy oraz zwiększone wytwarzanie ciepła.

adrenalina

W obliczu niebezpieczeństwa często odczuwamy ucisk w nadbrzuszu i mdłości. Są one spowodowane przez wzmożone wydzielanie adrenaliny. Ustrój zostaje wprowadzony w stan pogotowia do walki. Wywołuje to stan napięcia odpowiednich mięśni i wzmożony przepływ krwi. Zostają pobudzone nerwy autonomiczne prowadzące do nadnercza, w następstwie czego kortizol zwiększa poziom glukozy.



Autor: endokrynolog
Data publikacji: 2015-05-26 15:27:36

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777