Ciekawostka

Trzustka jest gruczołem trawiennym, który wydziela enzymy jak i gruczołem dokrewnym, który produkuje hormony. Produkuje insulinę, dzięki której do komórek przenika glukoza – źródło energii potrzebnej nam do życia.

Tarczyca ma ogromny wpływ na nasze życie i rozwój. Odpowiedzialna za wzrost dziecka w łonie matki i możliwości intelektualne. Reguluje funkcje układu nerwowego i rozrodczego.

Menopauza, problemy z tarczycą, hiperprolaktynemia, czy zespół policystycznych jajników to najczęstsze choroby kobiet XXI wieku. Hormony mają ogromny wpływ na pracę naszego organizmu-badajmy je.

Osoby cierpiące na nadczynność tarczycy są poirytowane i nadpobudliwe. Mają problemy ze snem, szybko się męczą. Przy wzmożonym apetycie tracą na wadze. Ponad to występuje nadwrażliwość na ciepło i nadmierna potliwość.

Niedoczynność tarczycy objawia się przede wszystkim pracą organizmu na zwolnionych obrotach. Łatwo przybieramy na wadze, szybko łapiemy infekcje, odczuwamy bóle stawów.

Godziny przyjęć

wtorek: 1500 - 1700

Tarczyca - rola gruczołu

Gdy choruję, nie boli, nie zawsze też jest powiększona. Co prawda, pojawiają się pewne dolegliwości, ale są one całkiem "zwyczajne" i nie budzą niepokoju. Osłabienie, trudności z utrzymaniem wagi, zaparcia lub biegunki... to każdemu dolega od czasu do czasu. Większość kobiet nie wiąże tego z zaburzoną pracą tarczycy. Myślimy raczej, że to skutki stresu lub niedoboru składników odżywczych w organizmie. Powinniśmy jednak być czujne - na schorzenia tarczycy zapadamy aż 5 razy częściej niż mężczyźni. Co siódma kobieta ma problemy zdrowotne związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem tego gruczołu. A to ważny gruczoł i wpływa na cały organizm, regulując wiele zachodzących w nim procesów.

Tarczyca - rola gruczołu

Waży zaledwie 15-30gram, składa się z dwóch płatów połączonych cieśnią i przypomina małego motyla. Usytuowany jest z przodu szyi poniżej krtani. I właśnie ten niepozorny gruczoł ma dospełnienia niemałą rolę.
Za pośrednictwem wytwarzanych hormonów - Tyroksyny i Trojjodytroniny kontroluje przemianę materii i wydatkowanie energii, czuwa nad pracą układów krążenia, nerwowego i płciowego a także wplywa na nasze samopoczucie i wygląd. Na strazy prawidłowego funkcjonowania tarczycy stoi przysadka mózgowa, produkująca hormon pobudzający tarczycę do pracy tzw. tyreotropinę (TSH). Na skutek działania przysadki tarczyca zwiększa z kolei wytwarzanie własnych hormonów T4 i T3. Gdy tarczyca pracuje prawidłowo, przysadka wytwarza odpowiednio małą ilość pobudzającego hormonu. Niekiedy jednak mechanizmy regulacji zawodzą.

Dlaczego tarczyca choruje


Dlatego powinniśmy regularnie kontrolować tarczycę, np. poprzez badanie krwi.



Autor: endokrynolog
Data publikacji: 2015-08-13 11:21:59

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777