Ciekawostka

Trzustka jest gruczołem trawiennym, który wydziela enzymy jak i gruczołem dokrewnym, który produkuje hormony. Produkuje insulinę, dzięki której do komórek przenika glukoza – źródło energii potrzebnej nam do życia.

Tarczyca ma ogromny wpływ na nasze życie i rozwój. Odpowiedzialna za wzrost dziecka w łonie matki i możliwości intelektualne. Reguluje funkcje układu nerwowego i rozrodczego.

Menopauza, problemy z tarczycą, hiperprolaktynemia, czy zespół policystycznych jajników to najczęstsze choroby kobiet XXI wieku. Hormony mają ogromny wpływ na pracę naszego organizmu-badajmy je.

Osoby cierpiące na nadczynność tarczycy są poirytowane i nadpobudliwe. Mają problemy ze snem, szybko się męczą. Przy wzmożonym apetycie tracą na wadze. Ponad to występuje nadwrażliwość na ciepło i nadmierna potliwość.

Niedoczynność tarczycy objawia się przede wszystkim pracą organizmu na zwolnionych obrotach. Łatwo przybieramy na wadze, szybko łapiemy infekcje, odczuwamy bóle stawów.

Godziny przyjęć

wtorek: 1500 - 1700

Niedoczynność tarczycy

Objawy choroby

Rozwijają się dyskretnie. Zaczyna się od ciągłego uczucia zimna, co szczególnie jesienią i zimą mogą być mylące.

Niedoczynność tarczycy

Dopiero potem pojawiają się inne:

Nie muszą wystąpić wszystkie objawy.

Przyczyny niedoczynności

Leczenie niedoczynności

Leczenie polega na przyjmowaniu ściśle określonych, dobranych indywidualnie dobowych dawek L-tyroksyny (L-T4), zwykle przez całe życie, celem wyrównywania poziomu hormonu. Leki przyjmuje się na czczo 30 minut przed śniadaniem.



Autor: endokrynolog
Data publikacji: 2015-08-13 11:22:15

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777