Ciekawostka

Trzustka jest gruczołem trawiennym, który wydziela enzymy jak i gruczołem dokrewnym, który produkuje hormony. Produkuje insulinę, dzięki której do komórek przenika glukoza – źródło energii potrzebnej nam do życia.

Tarczyca ma ogromny wpływ na nasze życie i rozwój. Odpowiedzialna za wzrost dziecka w łonie matki i możliwości intelektualne. Reguluje funkcje układu nerwowego i rozrodczego.

Menopauza, problemy z tarczycą, hiperprolaktynemia, czy zespół policystycznych jajników to najczęstsze choroby kobiet XXI wieku. Hormony mają ogromny wpływ na pracę naszego organizmu-badajmy je.

Osoby cierpiące na nadczynność tarczycy są poirytowane i nadpobudliwe. Mają problemy ze snem, szybko się męczą. Przy wzmożonym apetycie tracą na wadze. Ponad to występuje nadwrażliwość na ciepło i nadmierna potliwość.

Niedoczynność tarczycy objawia się przede wszystkim pracą organizmu na zwolnionych obrotach. Łatwo przybieramy na wadze, szybko łapiemy infekcje, odczuwamy bóle stawów.

Godziny przyjęć

wtorek: 1500 - 1700

Kiedy warto zbadać poziom hormonów?

Nieregularne miesiączki

Badanie ginekologiczne nie zawsze pozwala stwierdzić przyczynę nieprawidłowości. Jeśli ginekolog wykluczy choroby narządów kobiecych, np. mięśniaki czy polipy i inne niepokojące zmiany, pozostaje zrobić badania hormonalne. Zbyt częste lub zbyt rzadkie, a także bardzo obfite i bolesne miesiączki niekiedy są spowodowane nadmiarem prolaktyny, zaburza ona bowiem wydzielanie innych hormonów, np. progesteronu. Nieregularne miesiączki mogą też być objawem niedoczynności tarczycy.



Badanie hormonów

zespół napięcia

Właściwie większość zdrowych kobiet przed miesiączką mniej lub bardziej odczuwa charakterystyczne dolegliwości, m.in. napięcie, wahania nastroju, obrzmienie i bolesność piersi, wzmożony apetyt. Nie wymagają one z reguły leczenia, gdyż są normalnym objawem okresu przedmenstruacyjnego. Jeśli jednak są zbyt nasilone, warto sprawdzić, czy nie są objawem zaburzeń hormonalnych w twoim organizmie. Lekarz z pewnością zleci ci zbadanie poziomu estrogenów, progesteronu, prolaktyny, testosteronu, a także hormonów tarczycy.

Wyciek z brodawki

Jeśli nie karmisz piersią,a pojawia się u ciebie mleczny lub żółtawy wyciek z brodawki, może to być objaw nadprodukcji prolaktyny. Koniecznie powinnaś zbadać jej poziom.

Nadmierne owłosienie

Niektóre kobiety z natury mają więcej włosów niż inne, w dodatku owłosienie jest czarne i mocne. To jeszcze żadna nieprawidłowość. Nadmierne owłosienie może jednak być spowodowane schorzeniami jajników lub nadnerczy. Kontrola poziomu androgenów oraz prolaktyny powinna dać odpowiedź na to pytanie.

Uporczywy trądzik

Dawno nie jesteś nastolatką, a twoja skóra wciąż przysparza ci zmartwień i nie pomagają żadne środki? Powinnaś zbadać poziom testosteronu. Normalnie hormon ten występuje u kobiet w niewielkim stężeniu, ale jego ilość może wzrastać na skutek nieprawidłowości w pracy jajników oraz nadnerczy. Zbadaj jego poziom.



Autor: endokrynolog
Data publikacji: 2015-05-19 12:46:25

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777