Ciekawostka

Trzustka jest gruczołem trawiennym, który wydziela enzymy jak i gruczołem dokrewnym, który produkuje hormony. Produkuje insulinę, dzięki której do komórek przenika glukoza – źródło energii potrzebnej nam do życia.

Tarczyca ma ogromny wpływ na nasze życie i rozwój. Odpowiedzialna za wzrost dziecka w łonie matki i możliwości intelektualne. Reguluje funkcje układu nerwowego i rozrodczego.

Menopauza, problemy z tarczycą, hiperprolaktynemia, czy zespół policystycznych jajników to najczęstsze choroby kobiet XXI wieku. Hormony mają ogromny wpływ na pracę naszego organizmu-badajmy je.

Osoby cierpiące na nadczynność tarczycy są poirytowane i nadpobudliwe. Mają problemy ze snem, szybko się męczą. Przy wzmożonym apetycie tracą na wadze. Ponad to występuje nadwrażliwość na ciepło i nadmierna potliwość.

Niedoczynność tarczycy objawia się przede wszystkim pracą organizmu na zwolnionych obrotach. Łatwo przybieramy na wadze, szybko łapiemy infekcje, odczuwamy bóle stawów.

Godziny przyjęć

wtorek: 1500 - 1700

Wole z niedoboru jodu: co warto wiedzieć na ten temat?

Tarczyca jest bardzo ważnym gruczołem, a problemy związane z jej funkcjonowaniem mogą się poważnie odbijać na ogólnym stanie naszego zdrowia. Jednym z najbardziej wyraźnych sygnałów, świadczących o problemach z tarczycą, jest wole. Pojawia się ono w chwili, gdy nasz organizm otrzymuje zbyt małą ilość jodu. Czy takie wole jest niebezpieczne? W jaki sposób można radzić sobie z takim problemem?

Wole z niedoboru jodu

Czym jest wole?

Wole z niedoboru jodu to dość charakterystyczny i bardzo dobrze widoczny objaw problemów ze zdrowiem. Powstaje ono poniżej krtani. Powiększona tarczyca, której najbardziej charakterystycznym symptomem jest właśnie wole, sprawa wiele problemów z ogólnym stanem zdrowia. efektem takich zaburzeń są przede wszystkim poważne problemy związane z przemianą materii.

Dlaczego brak jodu może mieć tak poważne konsekwencje?

Wielu z nas zapomina o tym, jak ważnym składnikiem w zdrowej diecie jest jod. Jego niedobory sprawiają, że nasze hormony oraz tarczyca przestają funkcjonować w prawidłowy sposób. brak jodu sprawia, że powstaje wole. Początkowo nie jest ono zbyt groźne, jednak w przypadku braku leczenia może stać się przyczyną duszności. Z wolem takim wiąże się również ryzyko wystąpienia guzków, które z czasem mogą zezłośliwieć i poważnie zagrozić naszemu życiu. Wole wymaga zatem systematycznej kontroli oraz odpowiedniego leczenia, dzięki któremu będzie można zminimalizować straty związane z tym problemem zdrowotnym. Wykonanie odpowiednich badań w przypadku stwierdzenia wola oraz sprawdzenie poziomu hormonu TSH jest również ważne z tego względu, iż pozwala na wczesne wykrycie takich przyczyn wola, jakimi są nadczynność lub też niedoczynność tarczycy.

Na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

Zdrowa tarczyca to gruczoł, którego schorzenie w porę zostanie wykryte. Wole, jako przypadłość wyjątkowo często, objawia się w bardzo charakterystyczny sposób. najbardziej widocznym symptomem jest tu powiększony gruczoł tarczowy, który może sprawiać wiele problemów z oddychaniem. Z wolem wiążą się też często te dolegliwości, które świadczą o problemach z tarczycą i jej niedoczynnością. Są to przede wszystkim takie problemy, jak puchnące ręce oraz powieki, problemy z chrypką oraz suchością skóry, zmęczenie oraz problemy związane z wolniejsza przemianą materii.

Co warto wiedzieć na temat leczenia wola?

Leczenie wola najczęściej ogranicza się do podawania pacjentowi odpowiednich leków. Są to zarówno hormony tarczycy, jak i środki pozwalające na uzupełnienie niedoborów jodu. Im wcześniej rozpocznie się taka kuracja, tym większa szansa na powstrzymanie rozwoju choroby i zahamowanie przyrostu tarczycy. W chwili, gdy leczenie podjęte jest zbyt późno, a rozmiary wola utrudniają skuteczną terapię lekami, niezbędna może się okazać operacja. Jest ona niezbędna szczególnie w chwili, gdy powiększające się wole zaczyna coraz silniej naciskać na tchawicę.

Tarczyca sygnalizuje nam o swych problemach na wiele sposobów. Wole jest jednym z tych objawów, którego nie możemy ignorować. Brak odpowiedniego leczenia to nie tylko gorsze samopoczucie oraz ucisk w krtani. To problemy z dusznościami, a być może nawet z groźnymi guzkami, mogącymi świadczyć o rozwijającej się chorobie nowotworowej.Autor: endokrynolog
Data publikacji: 2017-03-08 09:08:12

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777