Trzustka jest gruczołem trawiennym, który wydziela enzymy jak i gruczołem dokrewnym, który produkuje hormony. Produkuje insulinę, dzięki której do komórek przenika glukoza – źródło energii potrzebnej nam do życia.
Tarczyca ma ogromny wpływ na nasze życie i rozwój. Odpowiedzialna za wzrost dziecka w łonie matki i możliwości intelektualne. Reguluje funkcje układu nerwowego i rozrodczego.
Menopauza, problemy z tarczycą, hiperprolaktynemia, czy zespół policystycznych jajników to najczęstsze choroby kobiet XXI wieku. Hormony mają ogromny wpływ na pracę naszego organizmu-badajmy je.
Osoby cierpiące na nadczynność tarczycy są poirytowane i nadpobudliwe. Mają problemy ze snem, szybko się męczą. Przy wzmożonym apetycie tracą na wadze. Ponad to występuje nadwrażliwość na ciepło i nadmierna potliwość.
Niedoczynność tarczycy objawia się przede wszystkim pracą organizmu na zwolnionych obrotach. Łatwo przybieramy na wadze, szybko łapiemy infekcje, odczuwamy bóle stawów.
wtorek: 1500 - 1700
To one regulują nasz rytm życiowy i dobowy. Wzrost, kobiece krągłości, radość mecierzyństwa, ochota na seks, potrzeba snu czy aktywności - to także oddziaływanie hormonów. Hormony są to maleńkie substancje chemiczne, które decydują o rozwoju fizycznym, umysłowym, zdrowiu, urodzie i samopoczuciu. W wielokrotnym powiększeniu wyglądają jak mieniące się kolorami kryształy. Ich działanie rozpoczyna się już w momencie poczęcia i trwa całe życie. Produkują je tzw. gruczoły dokrewne.
Powstaje w podwzgórzu. U mężczyzn i kobiet steruje ona fantazcjami erotycznymi i podnieceniem. Wyzwalają ją czułe gesty, pobudzone zmysły i kontakt fizyczny. W czasie porodu powoduje skurcze macicy.
Hormon ciałka żółtego pojawia ssię w jajnikac po owulacji. Główne jego działanie rozpoczyna się w momencie zapłodnienia. Razem z estrogenem przygotowuje on macicę do zagnieżdżenia się komórki jajowej i nie dopuszcza do kolejnego jajeczkowania. Działa uspokajająco na ciało kobiety, szczególnie na mięsień macicy, daje też objawy zespołu przemiesiączkowego.
Ma najbardziej uniwersalne działanie - odpowiedzialny jest za cykl miesiączkowy, ciążę i klimakterium. Obdarza również zdrowiem i urodą, wpływa na figurę i zachowania kobiet. Estrogen nadaje włosom połysk i przywraca im zdrową strukturę. Działa przeciwzmarszczkowo i chroni przed cellulitem. Dzięki niemu kobiety żyją dłużej niż meżczyzni. Zapobiega chorobom serca, osteoporozie i obniża poziom cholesterolu we krwi. Zaburzenia w wydzielaniu estrogenu są przyczyną dolegliwości przedmiesiączkowych, długości cyklu, krwawień i plameinia, problemów z pokwitaniem, często niepłodnością.
Najlepszy środek przeciwbólowy, produkowany jest w nadnerczach. Zalicza się go także do hormonów stresu. W sytuacjach zagrożenia dostarcza mięśniom energii. Jednak jego główna rola to działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.
Powstaje w jądrach, a także w niewielkich ilościach w jajnikach. Odpowiada za doznania erotyczne oraz przeżywanie orgazmu. Wpływa na owłosienie u kobiet i mężczyzn. Jego nadmiar w organizmie kobiety rodzi problemy z nadmiernym owłosieniem. Daje również pewność siebie i obdarza odwagą.
Powstaje w nadnerczach. Mobilizuje wszystkie siły intelektualne i fizyczne organizmu, szczególnie w sytuacjach napięcia i zagrożenia.
Hormon snu. Wydziela go szyszynka wraz z nastaniem ciemności. Ma działanie uspokajające i wyciszające. Gdy organizm wydziela za dużo melatoniny, powoduje ospałość i małą aktywność/ Ilość tego hormonu spada z wiekiem, stąd osoby starsze mają kłopoty ze snem. Odpowiednia ilość tego hormonu wzmacnia układ odpornościowy i zmniejsza występowanie wielu chorób.
Hormon szczęścia. To dzięki niemu odnajdujemy pogodę ducha i spokój wewnetrzny. Właściwy poziom serotoniny zapewnia świetne samopoczucie, a za obniżenie jej poziomu winny jest stres.
Bardzo ważne jest zachowanie równowagi hormonów w organizmie. Nadmiar lub niedobór jakiegokolwiek z nich zwykle rodzi problemy zdrowotne.
Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice
tel. 734-433-791
tel. 607-376-777