Ciekawostka

Trzustka jest gruczołem trawiennym, który wydziela enzymy jak i gruczołem dokrewnym, który produkuje hormony. Produkuje insulinę, dzięki której do komórek przenika glukoza – źródło energii potrzebnej nam do życia.

Tarczyca ma ogromny wpływ na nasze życie i rozwój. Odpowiedzialna za wzrost dziecka w łonie matki i możliwości intelektualne. Reguluje funkcje układu nerwowego i rozrodczego.

Menopauza, problemy z tarczycą, hiperprolaktynemia, czy zespół policystycznych jajników to najczęstsze choroby kobiet XXI wieku. Hormony mają ogromny wpływ na pracę naszego organizmu-badajmy je.

Osoby cierpiące na nadczynność tarczycy są poirytowane i nadpobudliwe. Mają problemy ze snem, szybko się męczą. Przy wzmożonym apetycie tracą na wadze. Ponad to występuje nadwrażliwość na ciepło i nadmierna potliwość.

Niedoczynność tarczycy objawia się przede wszystkim pracą organizmu na zwolnionych obrotach. Łatwo przybieramy na wadze, szybko łapiemy infekcje, odczuwamy bóle stawów.

Godziny przyjęć

wtorek: 1500 - 1700

Funkcje przysadki mózgowej i podwzgórza

W organizmie każdego człowieka istenieją gruczoły wewnętrznego wydzielania, wytwarzające hormony, niezbędne do funkcjonowania różnych naszych narządów. Ich rola polega na regulowaniu ustroju. Prawidłowe działanie hormonów sprawia, że reakcje biologiczne przebiegają zgodnie z potrzebami organizmu. Brak lub nadmiar hormonów prowadzi do zaburzenia ważnych procesów życiowych człowieka. Hormony przenoszone są drogą krwioobiegu. W ustroju ludzkim znajduję się siedem najwazniejszych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Współpracują one ze sobą, nieraz mają wpływ na wydzielanie hormonu innego gruczołu.



Funkcje przysadki mózgowej

Nadrzędne funkcje przysadki mózgowej i podwzgórza

Przysadka mózgowa (wielkości grochu) i podwzgórze (wielkości orzecha włoskiego) znajdują się w naszym mózgowiu. W hierarchii całego układu endokrynnego naczelne miejsce zajmuję podwzórze. Za pośrednictwem przysadki mózgowej reguluje wiele czynności naszego organizmu. Wraz z przysadką sterują naszym snem, apetytem, budzeniem się, ciepłotą ciała, pragnieniem, aktywnością seksualną.

Przysadka mózgowa wytwarza hormony, któe pobudzają lub hamują wydzielanie innych hormonów (np. hormonów tarczycy). Wydziela też ważne 2 inne hormony, wytwarzane w obrębie podwzgórza : wazopresynę i oksytocynę. Waszopresyna wplywa na wydzielanie moczu przez nerki, a oksytocyna pobudza macicę do skurczu w czasie porodu oraz odpowiada za wydzielanie mleka.

Czy istnieją zaburzenia i choroby podwzgórza i przysadki? Jaki to ma wplyw na pracę innych gruczołów?
Tak. Każde zaburzenie w obrębie podwzgórza może powodować poważne następstwa. Na przykład: zaburzenia w regulacji ciepłoty ciała, co doprowadza do tego, że staję się ona zbyt wysoka u człowieka albo zbyt niska, odbiegająca od 36,6 stopni. Podwzgórze uszkodzone bywa przez stan zapalny, uraz lub nowotwór. Jeżeli zaburzenia wystąpią w przypadku przysadki mózgowej, to mamy do czynienia także z daleko idącymi następstwami: np. nowotwór płatu przysadki powoduję zaburzenia pracy tarczycy, nadnercza, gruczołów płciowych. Towarzyszy nam także ogromne zmęczenie, brak apetytu, impotencja i niskie ciśnienie.



Autor: endokrynolog
Data publikacji: 2015-05-15 19:39:45

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777